Санітарні норми, а також стандарти встановлених ГОСТів припускають використання якісної гарячої води, яка є основним елементом в технологічних процесах, пов’язаних з приготуванням продуктів харчування. Забезпечуючи належну якість води, необхідно, щоб вона пройшла спеціальне очищення. У разі сильної концентрації газів у воді використовуються процедури, що призводять до її дегазації.
В ході дегазації видаляються надлишки:
- вуглекислого газу;
- кисню;
- сірководню.
Фахівці відзначають, що видалення вуглекислого газу і кисню призводить до зниження корозійних властивостей води, а значить, до збереження труб і використовуваного обладнання.
Для того щоб провести дегазацію, використовують два основні методи:
- фізичний;
- хімічний
Фізичний метод передбачає розбризкування води в вакуумі з паралельним підігрівом. При використанні спеціальних фільтрів і активних матеріалів можна говорити про хімічну дегазацію. Встановлені норми припускають, що температура води, яка використовується в побуті та під час проведення технологічних процесів, не повинна перевищувати 75 градусів. Така температура знижує ризик отримання опіків. Крім цього, при подачі води, яка використовується на промислових підприємствах (наприклад, для душа) встановлена оптимальна температура до 50 градусів. Взагалі, температура води визначається специфікою технологічних процесів, тому при установці системи гарячого водопостачання необхідно враховувати всю специфіку робіт.
Встановлені норми витрати гарячої води
Для того щоб визначити норми витрати гарячої води, необхідно провести наступні розрахунки: в разі її використання у виробничих цілях витрата розраховується як оптимальне співвідношення літрів на одиницю оброблюваної продукції або сировини, в тому ж випадку, якщо мова йде про побутове використання, то тут потрібно орієнтуватися на обсяг води, що витрачається на годину (в реаліях одного місця споживання).
У нашій країні діють наступні норми: в господарсько-побутових службах температура води повинна становити 65-70 градусів, при цьому норма витрати складає приблизно 270 літрів на людину (в душових виробничого призначення) або 250 літрів води в годину на одну мийку (наприклад, в кухонному відсіку).
Про всі нормах можна дізнатися у встановленій нормативній літературі, що забезпечить не тільки дотримання санітарних правил і правил техніки безпеки, а й призведе до значної економії коштів.
Особливості системи гарячого водопостачання
Системи гарячого водопостачання повинні бути обладнані згідно з виробничою схемою. У систему будуть входити всі обладнання та необхідні споруди, які призводять до приготування гарячої води, а також до її подачі в усі точки споживання. Подача води відбувається під тиском і з встановленою температурою, що гарантує гранично точну витрату енергії, а також потрібний напір, що залежить від специфіки використання.
Всі системи гарячого водопостачання можна розділити на два основних види:
- централізовані системи;
- місцеві
У чому полягає специфіка централізованих систем гарячого водопостачання?
Виходячи з назви, централізована система передбачає надходження води з центру. Це може бути тепловий вузол, котельня або навіть бойлерна. Правильне розгалуження трубопроводів призводить до можливості поставки води у всіх необхідних напрямках. Якість води, її температура і інші характеристики залежать від специфіки роботи центру.
Місцеві системи припускають виробництво води в місці її споживання. Найчастіше такий тип характерний для підприємств, в яких потрібне дотримання індивідуальних правил і норм для гарячого водопостачання. До таких підприємств можна віднести лінії виробництва молочної продукції, дитячого харчування, консервів і т. д. Головною перевагою цього типу є те, що тут можна самостійно регулювати всі необхідні настройки, а також контролювати витрату. Дуже важливо і те, що подача рідини проводиться в залежності від потреб і ніяк не пов’язана з роботою об’єкта центрального водопостачання. Дуже часто подібний варіант оптимальний в будинках, що знаходяться в приватному секторі, в квартирах, на випадок відключення центрального водопостачання.
Елементи централізованої системи гарячого водопостачання
Система водопостачання передбачає наявність водонагрівача і роздавальної лінії. Тут вода під тиском проходить через систему нагріву, а далі розподіляється через стояки і розгалудження в точки споживання. Дуже важливо використовувати якісне обладнання, яке зможе забезпечити стабільну і безпечну роботу. Труби і всі супутні елементи, які беруть участь в подачі рідини, повинні бути стійкі до впливу високих температур, а також повністю виключати корозію.
Поделиться ссылкой